Categorized | Sosyal

Bipolar Bozukluk Testi

DUYGUDURUM BOZUKLUĞU (BİPOLAR BOZUKLUK) TESTİ

BİPOLAR BOZUKLUĞU NASIL TEŞHİS EDERİZ?

1.ADIM

Bipolar bozukluk rahatsızlığı gözle görülen fiziksel bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden anlaşılması diğer rahatsızlıklara göre daha zordur ve şansı gerektirir. Ancak bunu rağmen şüpheyle yaklaşabilceğimiz durumlar vardır. Örneğin kişinin günlük yaşamdaki duygu halindeki birtakım değişiklikler ( depresif ve manik durumlar) bizi tedavi görmeye götürebilir.

2.ADIM

Kendinizde bipolar bozukluk rahatsızlığının olup olmadığını birinci derece yakınlarınıza bakarak da tespit edebilirsiniz. Örneğin; çekirdek ailede babada ya da annede bipolar bozukluk rahatsızlığı varsa eğer bu durumda çoçuklarında olma olasılığı % 30 ile % 40 civarlarındadır. Yani bipolar bozukluğu tespit etmekte genetik durum önemlidir.

3.ADIM

Bir diğer konuda uyku problemdir. Standart bir insanda geceleyin uyku düzeni vardır. Yani günlük yaşamın vermiş olduğu yoğunluktan doğan gece uykuları…ancak bipolar olan bir kişi de özellikle bu kişi erkekse gece uykularında azalmalar hatta hastalığın zamanla yükselmesinden doğan hiç uykusuz olma durumu saptanmaktadır. Erkeklerin bu durumla karşı karşıya gelmesinin nedeni ise, erkekler genelde manik atak yaşarlar. Kadınlar ise ilk ataklarını genelde depresif olarak yaşarlar. Uyku haricinde konsantre olamama, yeme içmede aşırı artış ya da aşırı azalma, çok fazla konuşma ya da çok fazla sakinlik, enerji dolu olma ya da aşırı hüzünlü hal ve durumlar yani fazla depresif ve mani durumları da dikkate alınmalıdır.

4.ADIM

Başka bir mevzuda bipolar bozukluk durumu yani rahatsızlığı yaşamakta olan insanlar üzerinde görülen alkol , uyuşturucu hatta sigaraya karşı maillenme durumudur. Bu konularla ilgili durumları zaten blogumda tedaytlı bir şekilde anlattım. Ancak tekrar değinmek gerekirse bipolar bozukluğun kendi kimyasal yapısıyla alkol ve uyuşturucunun buluşma noktası vardır. Örneğin; beyin kimyası bozuk olduğunda yani duyguda karmaşa yaşandığında hüzünlü yani depresyon dönemindeki hasta alkole ihtiyaç duyar. Halbuki ulaşmak istediği nokta kendisi için birinci derecede risk taşıyan bir durumdur. Bipolar teşhisi konulmuş bir hastasanız lütfen özellikle alkol ve uyuşturucudan uzak durmaya özen gösteriniz.

5.ADIM

Bipolar teşhisi konulmanın bir diğer konusada kişi hangi durumdaysa yani eğerki genç okuyan biri durumdaysa okul ilişkilerindeki ani değişiklere , çalışan biri durumdaysa iş durumana bakılmalıdır. Günlük hayatta yaşadıklarının tam tersini yaşayan bir kişiyse eğer doktora görülmesinde fayda vardır. Örneğin; 17 yaşındaydım ve lise 2. sınıftaydım çok çalışkan bir öğrenciyken full başarızsızlığa uğradım ve sınıfta kaldım. Bu ve bunun gibi yüksek derecede değişikler göz önünde tutulmalıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum özellikler daha doğrusu şikayetler ve şüpheler eğer sizde de ve yakın çevrenizde varsa eğer lütfen bir an önce tedavi görmeye başlayın çünkü bipolar bozukluk tedavisi olan ancak ciddi bir rahatsızlıktır.

 

This post was written by:

- who has written 65 posts on BİPOLAR YAŞAM.


Contact the author

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.