Categorized | Bipolar Yaşam

Bipolar Affektif Bozukluk (Mani ve Depresyon)

Günü gününe uymaz hiçbirimizin. Bir gün aşırı neşeliyken, ertesi gün karanlık bir kuyunun dibinde hissedebiliriz kendimizi. Ama genellikle bir nedenimiz vardır neşemizi alıp götüren, bizi oaralardan alıp kuyuların dibine, karanlıklara çeken. Yine de bu ani değişiklikler çok olmaz. Oysa, bazı insanların yaşamının büyük bir bölümünde depresyon hakimdir, bir bölümünde ise gittikçe artan, dizginlenemeyen bir neşe, bir enerji bazen de bir öfke olur. İşte her şeyin artmış olduğu dönemlere ‘manik dönemler’, hastalık dönemlerinin bir kısmını depresyonda , bir kısmını ise manide geçirmeye de ‘bipolar bozukluk’ ya da eski adıyla ‘manik depresif psikoz’ deriz.
Duyguların elem ve kederden neşeye doğru değişimi olmadığı zamanlarda her şey normaldir.
Bazen depresif dönemleri atlayarak, aralıklı manik dönemler yaşanır ki, genellikle yaşayan yaşadığı sürede mutlu, çevresindekiler ise şaşkın ve çaresizdir, tıpkı manik dönem bittikten sonra hastanın hissettiği gibi. Bazen maniden depresyona, depresyondan maniye geçişler o denli hızlı olur ki, herkes için dayanılmaz olabilir.

Konudan Konuya Atlama Durumu

Bipolar bozukluk ait bulgular 20’li yaşlardır. Çoçukluk döneminde görülmemesi karşın ilerleyen yaşlarda da görülebilmesi muhtemeldir. Kişinin ailesinde bipolar bulunması kişi üzerinde oluşabilme ihtimalini kuvvetlendirir. Diğer bir risk faktörü ise ayrı yaşamak ya da boşanmış olmaktır. Eğer ki erken başlangıç gerçekleşmiş ve ailede de yaşanma durumu varsa rahatsızlık daha zor ve ağır geçer. Mani dönemlerde iyi tanınan biri olarak bilinen kişi etrafındakileri şaşırtmaya başlar. Antipatik karşılanabilcek el ve kol hareketleri, saldırganlık, çok konuşma ve özellikle henüz bir konuyu bitirmeden bir diğerine geçme gibi durumlar söz konusudur. Düşünce hızının inanılmaz artışı bir yerden sonra kişinin de kontrolden çıkar ve abuk subuk bir hal alır. Kendine her anlamda ulaşılmaz olarak hissetmeye başlar ve etrafındakileri beğenmemeye başlar. Dünyayı yöneten ve buluşların sahibi konumundadır.

Zarar Verici Özellikte Olabilir

Atak dönemine giren bir kişi hem kendisi hem de çevresindeki insanlar için tehlike arz edebilir. Nedeni düşüncesel yapısını yitirmiş ve tepkilere normatif cevaplar veremez durumda olan bir kişi başta kendisine ve çevresine zarar verebilir. Örneğin; atak dönemine giren bir kişi intihar düşüncesine sahip olabilir. Nedeni tam olarak belirlenemese de kişi içinde bulunduğu duygu ve düşünce bozukluğundan dolayı hayatın anlamsız ve boş olduğu düşüncelerine kapılıp bunu daha fazla sürdürmenin gereği olmadığını düşünebilir. Bu amaçla kendisine zarar verebilir. Bu yüzden atak dönemleri takip altına alınmalı ve kişinin olağan dışı hareketleri sezildiğinde derhal hastane tedavisine gönderilmelidir.

 

This post was written by:

- who has written 65 posts on BİPOLAR YAŞAM.


Contact the author

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.